تیروئید با این ۶ ماده غذایی بدتر می شود

خط سلامت: تیروئید یکی از غدد مهم برای تنظیم متابولیسم سلولی است.

تیروئید با این ۶ ماده غذایی بدتر می شود

تیروئید غده ای در زیر گلو می باشد که باعث ترشح برخی هورمون ها می شود. 

به گزارش خط سلامت برای بهبود عملکرد تیروئید رعایت نکات تغذیه ای حائز اهمیت است. 

تیروئید و رژیم غذایی

تیروئید اگر به درستی کار نکند منجر به بیماری های متعددی می شود به همین دلیل رعایت نکات زیر برای جلوگیری از ابتلا به بیماری های تیروئیدی ضروری است: 

مصرف چربی های خوب

بسیاری از افراد نه‌ فقط مصرف چربی‌های بد، بلکه چربی‌های خوب را نیز - که برای مغز و تیروئید بسیار مهم هستند - متوقف می‌کنند. چربی‌های خوب در روغن زیتون و بذر کتان، تخم‌ مرغ، محصولات لبنی، گوشت، ماهی و جوانه گندم یافت می‌شود. بهتر است از خوردن این غذاها خودداری نکنید.

مصرف سبزیجات 

دانشمندان دانشگاه ایالتی اورگان دریافتند سبزیجات چلیپایی خام بر عملکرد تیروئید تأثیر می‌گذارند. به همین دلیل، مصرف زیاد کلم، شلغم و تربچه، به‌خصوص اگر دچار کمبود ید باشید، توصیه نمی‌شود. دلیلش این است که این محصولات حاوی گلوکوزینولات هستند که دارای نیتروژن و گوگرد است. وقتی این عناصر وارد بدن می‌شوند، تیروئید را تحت تاثیر قرار می‌دهند.

مصرف کافئین

بسیاری از ما روز خود را با یک فنجان قهوه شروع می‌کنیم اما کافئین باعث افزایش میزان کورتیزول یا هورمون استرس در بدن می‌شود. هورمون استرس بر تیروئید تأثیر می‌گذارد و متابولیسم را بدتر می‌کند.

با وجود این، دانشمندان هنوز در مورد میزان قهوه‌ای که تأثیری بر سلامت ندارد توافق ندارند. به خاطر داشته باشید محصولاتی مانند شکلات، نوشابه و نوشیدنی‌های انرژی‌زا هم حاوی کافئین هستند.

مصرف غذاهایی با شاخص گلیسمی بالا

شاخص گلیسمی، رتبه‌بندی غذاهای کربوهیدراتی بر اساس تأثیر فوری آنها بر سطح قند خون است. داشتن شاخص گلیسمی بالا به این معنی است که روند تجزیه کربوهیدرات‌ها در بدن شما بسیار سریع است. محصولاتی که دارای شاخص گلیسمی بالایی هستند عبارتند از: شیرینی، پاستا و برنج سفید.

این غذاها حاوی مقدار زیادی کربوهیدرات هستند و بر روند جذب ید تأثیر می‌گذارند. البته، عملا غیر ممکن است که مصرف محصولات با شاخص گلیسمی بالا را متوقف کنید، با این حال می‌توانید مقدار آنها را در رژیم غذایی خود کاهش دهید. برای ورود به صفحه اینستاگرام کلیک کنید. 

تمام مطالب سایت اختصاصی و توسط تحریریه خط سلامت تولید شده است، استفاده با ذکر منبع و لینک دهی بلامانع است.

منبع: عصرایران

ارسال نظر

خط سلامت
فیلم ها
  • خط سلامت: عشق و حسادت با هم مرتبط هستند زیرا یک هورمون مشترک در این دو احساس نقش دارد. عشق احساسی است که به هورمون…

گزارش ویژه
پادکست
  • 00:00
    00:00
اتاق درمان