شش شخصیت مرد: آلفا، بتا، گاما، امگا، دلتا یا سیگما هستید؟

خط سلامت: تیپ های شخصیتی ویژگی های منحصر به فرد افراد است که به صورت طبقه بندی های مشترک درآمده اند.

شش شخصیت مرد: آلفا، بتا، گاما، امگا، دلتا یا سیگما هستید؟

تیپ های شخصیتی مایرزبریگز یکی از علمی ترین تیپ های شخصیتی با سال ها پژوهش است که اطلاعاتی کلی درباره شخصیت مختلف افرا ارائه می کند.

به گزارش خط سلامت تیپ های شخصیتی مایرزبریگز مردان را به چند دسته تقسیم می کند.

تیپ های شخصیتی مردان

تیپ های شخصیتی مردان طبق آزمون شخصیت شناسی مایرز – بریگز که  یک پرسش نامه روان سنجی شخصی است که ترجیحات متنوع روانشناختی فرد، در فهم دنیا و چگونگی تصمیم گیری را اندازه گیری می‌کند، در مطلب زیر آورده شده است:

سیگما

تیپ شخصیتی سیگما ترجیح می‌دهد یک گرگ تنها باشد اگر با شریکی برون گرا‌تر وارد یک رابطه متعهدانه شود ممکن است به او حسادت ورزد. فردی با تیپ شخصیتی سیگما از نظر احساسی بسیار عمیق است. یک مرد سیگما باهوش است از موقعیت اجتماعی رنج نمی‌برد و تمایل دارد از فعالیت‌های انفرادی لذت ببرد.

آلفا

فردی با تیپ شخصیتی آلفا برونگرا و دارای اعتماد به نفس است. او شوخ و کاریزماتیک است بنابراین بیش‌تر تمایل دارد در مشاغل مرتبط با فروش، استخدام و مشاغل اجتماعی فعالیت کند. یک مرد آلفا رهبری عالی است که به راحتی می‌تواند تیم را تحت تاثیر قرار دهد تا ایده‌های اعضای آن را بپذیرد و در تصمیم گیری سریع است.

یک مرد با تیپ شخصیتی آلفا مشتاق است دیگران را تشویق کند تا بهترین خودشان باشند. او یک رفیق ورزشی عالی خواهد بود که می‌تواند به دیگران  برای رسیدن به اهداف تناسب اندام شان انگیزه دهد.

بتا

مردی با تیپ شخصیتی بتا به اندازه مرد با تیپ شخصیتی آلفا برون گرا نیست و آرام به نظر می‌رسد با این وجود، همان فرد بتا می‌تواند شما را به سرعت از زندگی اش حذف کند، زیرا درگیری و وضعیت بغرنج غیر ضروری را تحمل نمی‌کند.

یک فرد با تیپ شخصیتی بتا برای افرادی که دوست شان دارد وفادار و دوستی عالی است و نه تنها می‌تواند یک حامی باشد بلکه می‌تواند موجبات خندیدن و شادی دوستان اش را نیز فراهم کند.

دلتا

احساسات مرد با تیپ شخصیتی دلتا از طریق تجربیات منفی زندگی اش شکل گرفته است. مرد با تیپ شخصیتی دلتا برای اعتماد به دیگران مشکل دارد و به همین خاطر به سختی می‌تواند در مورد احساسات و افکارش صحبت کند.

فرد با تیپ شخصیتی دلتا اگر مسئولیت زندگی خود را برعهده نگیرد ممکن است دچار افسردگی شود، اما اگر به دنبال کسب حمایت باشد می‌تواند مهارت‌های مقابله‌ای سالم را بیاموزد.

گاما

مرد با تیپ شخصیتی گاما  ماجراجو، آزاده و محبوب است و زندگی شاد و پرباری دارد. مرد با این تیپ شخصیتی بسیار همدل است و در مورد نحوه رفتار با افراد دیگر خودآگاه می‌باشد، زیرا می‌داند هرگونه رفتاری می‌تواند پیامد‌هایی به همراه داشته باشد.

اُمگا

فرد با تیپ شخصیتی اُمگا خجالتی است و ترجیح می‌دهد در خانه با افرادی که می‌شناسد وقت بگذراند و یا در خانه تنها باشد. تیپ شخصیتی امگا چندان به معاشرت علاقه ندارد. تیپ شخصیتی امگا به مطالعه کتاب علاقه زیادی دارد و می‌تواند در جهانی تخیلی غرق افکار خود شود. 

هم چنین، چنین تیپ شخصیتی‌ای ممکن است وقت خود را در فضایی فانتزی در اینترنت و یا تماشای مجموعه‌های تلویزیونی طولانی مدت با قسمت‌های زیاد سپری کند. تماشای تلویزیون، انجام بازی‌های ویدئویی و وب گردی سرگرمی‌های عالی برای تیپ شخصیتی امگا هستند که دوست دارد از واقعیت فرار کند.

اگر چه پدید آورندگان این پرسشنامه ادعا می‌کنند که ایده مرکزی خود را از روی نظریه‌های تیپ شخصیتی گکارل گوستاو یونگگ روانکاو مشهور استنتاج کردند، ولی بسیاری از متخصصان این عرصه و هم چنین شاگردان یونگ هم، چون جوزف هندرسون معتقدند که کاترین بریگز و دخترش از فهم نظریه یونگ بازمانده بودند.

با انجام آن آزمون شما متوجه می‌شوید که درون گرا هستید یا برون‌گرا، در جمع‌آوری اطلاعات شهودی هستید یا حسی، شخصیتی احساسی دارید یا منطقی و در سبک هدایت با جهان خارج ادراکی برخورد می‌کنید یا قضاوتی. برای ورود به صفحه اینستاگرام کلیک کنید. 

تمام مطالب سایت اختصاصی و توسط تحریریه خط سلامت تولید شده است، استفاده با ذکر منبع و لینک دهی بلامانع است.

منبع: تماشاخانه 

ارسال نظر

خط سلامت
فیلم ها
  • خط سلامت: عشق و حسادت با هم مرتبط هستند زیرا یک هورمون مشترک در این دو احساس نقش دارد. عشق احساسی است که به هورمون…

گزارش ویژه
پادکست
  • 00:00
    00:00
اتاق درمان