چرا دروازه بان ها در مسابقات مهم شیرجه های غلط می زنند؟ + دلایل علمی روانشناسی

دروازه بان ها هنگام حدس  زدن در جهت ضربات پنالتی، دچار یک نقص منطقی می شوند که اغلب باعث می شود از توپ دور شوند و نتوانند توپ را بگیرند. این اشتباه سرنوشت یک تیم را در لحظات نفسگیر تغییر می دهد.

چرا دروازه بان ها در مسابقات مهم شیرجه های غلط می زنند؟ + دلایل علمی روانشناسی

به گزارش خبرنگار خط سلامت دانشمندان دانشگاه لندن گزارش می دهند دروازه بان های فوتبال به طور معمول در جهت اشتباه شیرجه می زنند زیرا ذهن آنها روندهایی را فرض می کند که وجود ندارند.

ضربات پنالتی و فرصت واکنش

در ضربات پنالتی ، هر تیم پنج فرصت برای گلزنی از فاصله 11 متری دروازه دارد و تنها دروازه بان از تور محافظت می کند. ضربات پنالتی حرفه ای تا 80 مایل در ساعت حرکت می کند و کمتر از نیم ثانیه به دروازه بان ها فرصت واکنش نشان می دهد.

میسیرلیسوی، عصب‌شناس شناختی، می‌گوید: این اشتباهات به علت استرس زیادی است که آنان در لحظات سرنوشت ساز و پر فشار تجربه می کنند و برای آنکه زمان طلایی را ذخیره کنند قبل از وارد شدن ضربه به توپ شروع به شیرجه زدن می‌کنند.

تحلیل روانی 36 سال جام جهانی

میسیرلیسوی و پاتریک هاگارد، عصب شناس شناختی، پس از تماشای ویدئوهای 361 ضربه پنالتی از 36 سال گذشته جام جهانی و جام اروپا دریافتند وقتی چند پنالتی زن پشت سر هم به سمت یک طرف شوت می کنند، دروازه بان ها اغلب در ضربه بعدی در جهت مخالف حرکت می کنند. در حالی که رفتار ضربه زنندگان به توپ و پنالتی زن ها غیر قابل پیش بینی است.

شانسی که نادیده گرفته می شود

میسیرلیسوی می گوید: ما نمی توانیم درک کنیم رویدادهای مستقل در طول زندگی به نوعی به یکدیگر مرتبط هستند.این مساله می تواند منجر به اشتباه شود و به این علت است که دروازه بان ها تمایل به شک کردن و تردید داشتن در یک روند و یک جهت را ادامه خواهند داد و به یک طرف شیرجه خواهند زد ، حتی اگر شانس هر جهت 50-50 باشد. نمونه ای از این اشتباه زمانی رخ می دهد که مادری سه پسر دارد و پیش بینی می کند فرزند بعدی او دختر خواهد بود. برای ورود به صفحه ی اینستاگرام کلیک کنید. تمام مطالب سایت اختصاصی و توسط تحریریه خط سلامت تولید شده است، استفاده با ذکر منبع و لینک دهی بلامانع است.

ارسال نظر

خط سلامت
فیلم ها
گزارش ویژه
پادکست
اتاق درمان