قاتل زنجیره ای گربه ها در کوله پشتی اش چه داشت؟ / تحلیل روانی قاتل زنجیره ای

خط سلامت: قاتل زنجیره ای گربه ها مردی که معروف است به بهانه نوازش گربه ها سراغ شان می رفت و با چاقو به جان شان می افتاد.

قاتل زنجیره ای گربه ها در کوله پشتی اش چه داشت؟ / تحلیل روانی قاتل زنجیره ای

به گزارش خط سلامت قاتل زنجیره ای گربه ها به نام  استیون بوکت یک جنایتکار بریتانیایی بود که به جرم کشتن 9 گربه و ناقص کردن هفت گربه دیگر به عنوان قاتل زنجیره ای گربه برایتون شناخته شد. دادگاه او را به پنج سال و سه ماه زندان محکوم کرد.

بوکت به عنوان نگهبان در یک مرکز خرید در برایتون استخدام شده و کار می کرد. او سرباز جنگی بود وبه  مدت 22 سال به عنوان افسر نیروی دریایی، در ایرلند شمالی وعراق خدمت کرده بود .

 

حمله به یک بچه گربه به نام هندریکس

در 31 مه 2019، دوربین مداربسته کوچه باریکی که خیابان چرچ و جاده شمالی در برایتون را به هم وصل می‌کرد تصویری را نشان داد که موجب دستگیری قاتل زنجیره ای گربه ها شد.

استیون بوکت خم شد تا یک بچه گربه 9 ماهه به نام هندریکس را نوازش  کند، سپس چاقویی را از کوله پشتی اش برداشت و به او ضرباتی را وارد کرد. هندریکس گریخت واستوارت مونتگومری، صاحب هندریکس، او را در حالی که خونریزی شدیدی داشت نزد دامپزشک برد، اما هندریکس بر اثر جراحات جان باخت. با توجه به این تصاویر گزارشی مبنی بر حیوان آزاری به دفتر پلیس ارایه شد.

 

دستگیری و اتهامات جنایی

در 2 ژوئن 2019، تنها 2 روز پس از حادثه هندریکس، لوی که باز هم برای چک کردن تصاویر دوربین مدار بسته پشت سیستم قرارداشت دوباره بوکت را در دوربین مداربسته درمنطقه دید و با پلیس ساسکس تماس گرفت. بوکت بلافاصله دستگیر شد. در طول بازجویی پلیس، برایتون، آسیب رساندن به گربه را رد کرد و اظهار داشت هیچ تهدیدی برای حیوانات نیستم من هیچ مشکلی با گربه، سگ یا هر موجود زنده ای ندارم.

پلیس ساسکس با حکم بازرسی به خانه بوکت در تراس رز هیل رفته و همچنین تلفن همراه او را بررسی کرد و به سرنخ های جدیدی دست یافت. درتلفن همراه او چند تصویر از گربه هایی بود که او به آنها حمله کرده بود. علاوه بر این معلوم شد بوکت تقریباً در همان منطقه به گربه ها حمله می کند و یک چاقوی در آشپزخانه آغشته به خون گربه پیدا شد.

پلیس ساسکس توانست شواهد کافی به دست آورد تا بوکت را به قتل 9 گربه با ضربات چاقو متهم کند. گربه های مرده به نام های نانسی، اولی، آلن، تامی، کاسمو، هندریکس، هانا، کیو و گیزمو شناخته می شدند. علاوه بر این، بوکت هفت گربه دیگر به نام‌های ویتلی، آلیستر، ریگبی، گیدئون، سامسون، جاسپر و مگی را با ضربات چاقو زخمی کرده بود.

پلیس معتقد بود بوکت به بیش از 30 گربه در برایتون حمله کرده است. پلیس ساسکس 16 اتهام جنایی را مطرح کرد زیرا قانون انگلیس گربه ها را جزو دارایی می داند. همچنین یک مورد اتهام حمل و نگهداری چاقو در اماکن عمومی برای او مطرح شد.

در 22 ژوئن 2021، در دادگاه کیفری با حضور هیئت منصفه و ریاست قاضی جرمی گلد در دادگاه تاج چیچستر برگزار شد. بوکت در جلسه دادگاه حاضر نشد و به صورت غیابی محاکمه شد. صاحبان گربه ها،  حیوانات زخمی و خون آلودشان را در حال خونریزی و مرگ در آستانه خانه های شان دیده بودند و بر اثر آن دچار شوک و ترس شده بودند. پلیس ساسکس سرانجام محل اختفای بوکت را با گزارشات مردمی پیدا کرد. او در حال نوشیدن الکل و رفتارهای عجیب در پارکی در برایتون مشاهده کرده ، شناسایی و دستگیر شد.

صدور حکم

وکیل قاتل زنجیره ای گربه ها در دادگاه گفت : بوکت بمدت 22 سال در نیروی دریایی خدمت کرده و ممکن است از اختلال استرس پس از سانحه رنج ببرد. علاوه بر این، به دادگاه گفته شد بوکت به سرطان تیروئید مبتلا است و سرطان به کبد و ریه های او سرایت کرده است.

قاضی پس از شنیدن دفاعیات وکیل متهم اظهار داشت رفتار بوکت بی‌رحمانه بوده و تکرار شده و این اقدامات مجرمانه وحشتناک بوده است و منجر به ایجاد رعب و وحشت در افراد و صاحبان گربه ها شده است .

او بوکت را به دلیل آسیب کیفری و قتل گربه به زندان بمدت پنج سال و سه ماه محکوم کرد .

مرگ

استیون بوکت در 6 ژانویه 2022 در بیمارستان درگذشت علت مرگ بوکت اعلام نشد، ولی گفته می شود که به احتمال قوی مرگ او بر اثر گسترش سرطان بوده است.

 

تحلیل روانی جنایت

اختلال استرس پس از آسیب و ارتکاب به خشونت

دکتر مریم سامانی - روانشناس بالینی و استاد دانشگاه - می گوید: اختلال استرس پس از آسیب، به مجموعه ای از علایم گفته می شود که در یک فرد پس از تجربه ترومای بزرگ مانند تهدید شدن به مرگ ظاهر می شود.

اختلال استرس پس از آسیب، همه ابعاد زندگی فرد از جمله، روابط و وضعیت شغلی را به طور منفی تحت تاثیر قرار می دهد.  پژوهش ها نشان می دهد، این اختلال منجر به افزایش خشونت و پرخاشگری می شود.

محققان در تلاش برای شناسایی آنچه دراختلال استرس پس از آسیب، افراد با سابقه تروما را به رفتارهای پرخاشگرانه و خشونت آمیز سوق می دهد، به یافته های جالبی دست یافته اند.  در مطالعات انجام شده روی سربازان مبتلا به اختلال استرس پس از آسیب، مشخص شد افسردگی در پرخاشگری افراد مبتلا به PTSD نقش داشته است. اختلال استرس پس از آسیب باعث می شود فرد مانند سابق نتواند از زندگی لذت ببرد، به عبارتی این اختلال منجر به نگاه بدبینانه نسبت به جهان و انسان های دیگر می شود.

اختلال استرس پس از آسیب و خشونت نسبت به حیوانات

بد بینی نسبت به دیگران، با لذت نبردن از زندگی، احساس غم و افسردگی همراه است. فرد مبتلا به اختلال استرس پس از آسیب، به دنبال بدبینی و عواطف منفی خود، بیشتر احتمال دارد نسبت به افراد دیگر و حتی اشیاء و حیوانات پرخاشگری نشان دهد.

درمان اختلال استرس پس از آسیب

یکی از مهم ترین یافته ها در رابطه با علت وقوع اختلال استرس پس از آسیب، این است که فرد پس از تجربه ترومایی سنگین که بقایش را تهدید کرده است، قدرت پردازش شناختی اش کم می شود و نمی تواند اتفاقات را به شیوه درست تحلیل کند. درمان های نسبتا جدید برای اختلال استرس پس از آسیب، با استفاده از برخی روش ها سعی می کنند، سرعت پردازش اطلاعات را در این افراد افزایش دهند و علایم اختلال را کم کنند. برای ورود به صفحه اینستاگرام کلیک کنید.

تمام مطالب سایت اختصاصی و توسط تحریریه خط سلامت تولید شده است، استفاده با ذکر منبع و لینک دهی بلامانع است . 

 

ارسال نظر

خط سلامت
فیلم ها
گزارش ویژه
پادکست
اتاق درمان